دانشگاه آزاد اسلامی شیراز

ساخت نرم‌افزاری که باگ‌های خود را ترمیم می‌کند1393-3-14

دانشمندان در مرکز MIT موفق به ساخت نرم‌افزار ویژه‌ای شده‌اند که می‌تواند با کمک ساختار منحصر به فرد خود به سراغ تغییر در ساختار کدهای خود رفته و با کپی از نرم‌افزارهای دیگر، باگ‌های یافت شده را رفع کند.
به گزارش ایتنا از رایورز از وب‌سایت engadget ، این ساختار جدید که Code Phage نام گرفته است، در حقیقت یک مکانیزم هوشمند است که می‌تواند به خوبی به سراغ استفاده از ساختار نرم‌افزارهای دیگر برای شناسایی و رفع ایرادهای موجود در خود بپردازد.
این مکانیزم پس از شناسایی یک باگ به سراغ بررسی نرم‌افزارهای دیگری که در سیستم میزبان آن حضور دارند می‌رود و با بررسی کدهای‌ آنها به دنبال بهترین راهکار برای غلبه بر مشکل یاد شده می‌پردازد و در نهایت می‌توان این‌گونه گفت که با قرض گرفتن کد از برنامه‌های دیگر می‌تواند خود را ترمیم و اصلاح کند.

البته این طرح هنوز به بالاترین سطح عملیاتی نرسیده است و تنها در حد یک پروژه اولیه و تنها بر روی تعداد محدودی از نرم‌افزارهای خاص قابل اعمال است.
اما می‌توان انتظار داشت که در آینده‌ای نزدیک بتوان با کمک Code Phage، به سراغ پیشرفت در ساختار نرم‌افزارها رفته و برنامه‌هایی خودترمیم شونده را در اختیار داشت که می‌توانند در مقابل حملات امنیتی و باگ‌های نرم‌افزاری مقاومت کرده و آنها را تعمیر کنند.