دانشگاه آزاد اسلامی شیراز

بهترين روش ها براي سالم نگه داشتن باطري تلفن همراه1394-6-21

به گزارش روزنامه صبح ایران (خراسان)
موقع خريد لوازم الکترونيکي مانند گوشي موبايل، کامپيوتر هاي لپ تاپ و ديگر وسايل الکترونيکي پيشرفته که همه فناوريهاي روز در آن خلاصه شده است فروشنده تاکيد ميکندکه حتما 12 ساعت شارژ اوليه را رعايت کنيد، اين در حالي است که باتري هاي ليتيومي هرچقدر هم که در نگهداري آنها کوشا باشيد، پس از چند ماه و چند سال شروع به ضعيف شدن مي کنند و نياز به تعويض دارند. پس اگر يکبار باتري خود را تا ‍100% شارژ کرديد و يا تا 0% شارژ آن را خالي کرديد خيال نکنيد که دنيا به پايان رسيده است! با رعايت چند نکته ساده باتري شما عمر بيشتري مي کند ولي در نهايت مانند ساير باتري ها احتياج به تعويض دارد.

باتريهاي نيکل کادميوم

در واقع اولين نسل تجاري باتريهاي با توليد انبوه در ابزارهايي مانند موبايل و نوت بوک بودند. علامت مشخصه آنها اين است که روي باتري Ni-Cd و يا خود کلمه نيکل-کادميوم قيد شده است. در دفترچه مشخصات هم عينا نوع و توان باتري قيد ميشود. اين نوع باتريها اکنون منسوخ شده اند.

اين نوع باتري ها بودند که مي بايست در ابتدايي 12 ساعت شارژ کرد و هر بار هم بايد تا انتها تخليه مي شدند تا شارژ مجدد موجب از بين رفتن سلولها نشود. تقريبا 5 سالي ميشود که ديگر اين نوع باتريها به دلايل مختلفي کنار رفته اند و در محصولات جديد به هيچ وجه کاربردي ندارند.

باتريهاي يون ليتيومي

اينها نسل دوم تجاري باتريها در دستگاه هاي الکترونيکي هستند و علامت مشخصه آنها کلمه Li-On روي بدنه باتري و دفترچه مشخصات محصول است. اين باتريها در موبايل و نوت بوک هنوز کاربرد دارند اما آنها هم با نسل جديدتر در حال تعويض هستند.

اين نوع باتري ها به هيچ وجه نبايد تا سر حد تخليه شدن کار کنند. بايد در حد 10 درصد شارژ باقيمانده مجدد شارژ شوند و سپس تا 100 درصد مجددا” شارژ گردند.

باتريهاي ليتيوم پليمري

اينها نسل روز باتريها هستند که علاوه بر محدوديتهاي کمتري که دارند ايمن تر و سبکتر هستند. علامت مشخصه آنها کلمه Li-Po يا Li-on-Po است. در دفترچه مشخصات محصول هم عينا نوع باتري با عبارت ليتيوم پليمري يا کاملتر آن يون ليتيوم پليمر قيد ميگردد.

اين نوع باتريها هيچ محدوديتي در کاربرد ندارند. مهمترين علامت مشخصه اينکه دستگاه شما داراي اين نوع باتري است آن است که در زمان اتصال به کامپيوتر با پورت USB شارژ شود. اين باتريها نيازي نيست هر بار تا 100 درصد شارژ شوند سازندگان امکان شارژ با USB را در آنها قرار داده اند تا عمر باطري بهتري داشته باشند.

خوب در حال حاضر هر دستگاه الکترونيکي که بخريد به احتمال 99.9 درصد فاقد باطري نوع اول است که باطري نيکل کادميومي بود. پس عملا شارژ 12 ساعته کاملا منسوخ و يک سنت پارينه سنگي است که کماکان در دهان افراد در حال گردش است. 

پيشنهاد از شرکت تخصصي ساخت و توليد باطريهاي جديد

سال هاست که نسل جديد باطري هاي ليتيومي جايگزين باطري هاي نيکلي شده است؛ اين جايگزيني شبهات بسياري را براي کاربران جهت نگهداري از باطري دستگاهشان به وجود آورده و اين شبهات و نگراني ها با توجه به تفاوت هاي اين دو نسل باطري چندان بي راه نمي باشد. در اين نوشته سعي داريم با مطرح کردن روش هايي، باطري دستگاه خود را سالم تر نگه داريم. پس ادامه مطلب را از دست ندهيد.

1- محدود کردن اجراي برنامه‌ها در پس‌زمينه


هر اپليکيشني که در پس‌زمينه گوشي شما در حال اجرا باشد، از انرژي باتري استفاده مي‌کند. اين به معني خالي شدن سريع باتري است. زماني که ما يک برنامه را مي‌بنديم، تنها از آن خارج شده‌ايم و اين اپليکيشن هنوز براي بررسي اطلاعات جديد، تماشاي فعاليت‌هاي شما و پينگ سرور خود در پس‌زمينه در حال اجراست. بنابراين مي‌توانيد از اپلکيشن‌هايي که براي رفع اين مشکل ساخته شده‌اند (App Killer) استفاده کنيد اما آن‌ها هم مشکلات خود را دارند. 

2- پرهيز از مصرف کامل باطري

هرگز نگذاريد شارژ باطري شما به 0% برسد و دستگاه کامل خاموش شود. هميشه قبل از خاموش شدن دستگاه آن را شارژ کنيد. طي تحقيقاتي که توسط ‍ battery university صورت پذيرفت، نتايج زير حاصل گشت :‌

همانطور که در جدول بالا ميبينيد اگر در شرايطي که 50% باطري خالي شده است آن را شارژ کنيد ، باطري شما به مراتب عمري بيشتر از يک چرخه 0 تا 100% شارژ را دارا خواهد بود.

3- همگام‌سازي‌ها را تنظيم کنيد

اپليکيشن‌هايي همچون مخاطبين و ايميل از آن دست برنامه‌هايي هستند که شما اجازه مي‌دهيد هميشه در پس‌زمينه در حال اجرا و بر روي رم باقي بمانند. با اين‌حال ترفند‌هايي وجود دارد که از مصرف انرژي باتري توسط آن‌ها جلوگيري کند. به تنظيمات دستگاه خود برويد و بازه زماني همگام‌سازي آن‌ها را تغيير دهيد. به جاي هر ۵ دقيقه شايد به همگام سازي‌ آن‌ها در هر ۳۰ دقيقه نياز داشته باشيد. زماني که اين بازه زماني را بيشتر کنيد، مقدار زيادي از تلاش دستگاه براي همگام سازي و کسب اطلاعات تازه از وب‌سايت‌هاي مختلف را کاهش خواهيد داد و با اين کار عمر باتري افزايش پيدا مي‌کند.

4- پرهيز از شارژ کامل

باطري هاي ليتيومي هرگز نياز ندارند به صورت کامل و 100% شارژ شوند. در واقع مطالعات نشان داده است که شارژ تا 80% ميتواند شارژ‌ي ايده آل باشد؛ و احيانا اگر باطري را تا 100% شارژ کرديد هرگز آن را بيشتر از آن به برق متصل نگذاريد. اين اشتباه يکي از نکاتي است که خيلي از ما سهوا مرتکب آن ميشويم و سلامت باطري خود را به شدت به خطر مي اندازيم. براي جلوگيري از اين اتفاق ميتوانيد از آداپتور هاي هوشمندي استفاده کنيد که خودشان پس از انجام شارژ کامل، از رسيدن برق به دستگاه جلوگيري ميکنند.

5- تنها از چيز‌هايي استفاده کنيد که نياز داريد

عملکرد‌هاي پايه‌اي هر دستگاه هوشمند همچون واي‌فاي، بلوتوث و جي‌پي‌اس در هنگام فعال بودن مقدار زيادي شارژ باتري مصرف مي‌کنند. اگر در محلي هستيد که به واي‌فاي دسترسي نداريد يا در حال استفاده از بلوتوث يا جي‌پي‌اي نيستيد، آن‌ها را خاموش کنيد. واي‌فاي بصورت دائم به دنبال مودم‌هاي نزديک، بلوتوث به دنبال دستگاه‌هاي نزديک و جي‌پي‌اس به دنبال ماهواره‌ها مي‌گردد در حالي که هيچکدام از اين موارد در دسترس نيست و شما به آ‌ن‌ها نيازي نداريد.

6- خالي کردن کامل شارژ به صورت ماهيانه

شايد اين حرف با حرف هايي که در بالا مطرح کرديم کمي در تناقض باشد، ولي نکته اي پشت آن نهفته است! باطري هاي نوين که «باطري هاي هوشمند» نيز قلمداد ميشوند، داراي اين ويژگي هستند که زمان باقي مانده تا اتمام شارژشان را تخمين زده و به شما اعلام کنند. اين تخمين ممکن است بعد از مدتي با اشتباهاتي مواجه شود که براي جلوگيري از اين اتفاق بهتر است هر ماه يک بار اجازه دهيد باطري شما به صورت کامل خالي شده و دستگاه خاموش شود.

7- مصرف نمايشگر را کم کنيد

پر مصرف‌ترين بخش هر گوشي هوشمند نمايشگر آن است. صفحه نمايش‌ها براي روشن ماندن از مقدار زيادي باتري استفاده مي‌کنند. حال تنها با کم کردن اين مقدار روشنايي مقدار زيادي عمر بيشتر براي باتري خود خواهيد خريد. بهتر است در گوشي‌هاي هوشمند تنظيم مقدار روشنايي دستگاه را با فعال کردن گزينه Auto به خود دستگاه سپرد و مقدار روشنايي را بر روي نيمه قرار داد.

8- خنک نگه داشتن باطري

يکي از مهمترين نکات در سلامت باطري دماي نگهداري از آن است. مجددا تحقيقات گروه battery university نتايج زير را با خود به همراه داشته است :

همانطور که مشاهده ميکنيد هرچه دما بيشتر باشد عمر بيشتري از باطري کاسته ميشود. پس اگر لپ تاپ شما دماي زيادي از خود ساطع ميکند بهتر است از گجت هاي خنک کننده براي آن استفاده کنيد.

9- ويبره را خاموش کنيد

يکي ديگر از عواملي که عمر باتري دستگاه اندرويدي شما را تخليه مي‌کند، موتور ويبره است. موتور‌هاي الکتريکي ويبره به شدت براي فعاليت خود به انرژي باتري نياز دارند، بنابراين ويبره دائم دستگاه برابر است با تخليه بسيار سريع‌تر باتري. اگر به روشن ماندن ويبره نيازي نداريد، اين ويژگي را غير فعال کنيد. 

10- استفاده از وسايل جانبي 

شما تنها مقدار معيني شارژ دهي مي‌توانيد از باتري دستگاه اندرويدي خود توقع داشته باشيد. اما انواع مختلفي از پاور‌بانک‌ها و باتري‌هاي يدکي در بازار وجود دارند که مي‌توانند در مواقع نياز شارژ دستگاه شما را تامين کنند. حتي قاب‌هايي وجود دارند که مي‌توانند شبيه به يک شارژر همراه عمل کنند و دغدغه شما از حمل دو دستگاه مختلف را از بين ببرند.

11- گوشي را خاموش کنيد

زماني که گوشي هوشمند شما در حال خاموش شدن است و درصد‌هاي پاياني عمر خود را سپري مي‌کند، آخرين راه براي تخليه نشدن کامل باتري و هنوز داشتن مقدار اندکي شارژ، خاموش کردن دستگاه است. اين راه در صورتي که منتظر تماسي ضروري هستيد جوابگو نخواهد بود، بنابراين از حالت‌هاي ذخيره کننده باتري دستگاه مانند Ultra Power Saving در گوشي‌هاي جديد استفاده کنيد. 

اگر با رعايت تمام نکات بالا به نتيجه‌اي نرسيديد، پس اکنون وقت خريد يک باتري نو براي تلفن همراه‌تان، رسيده است. از خريد باتري‌هاي تقلبي و چيني خودداري کنيد چراکه نتيجه چنين خريدي، به جزء پشيماني نخواهد بود!